Related articles

Odds VM 2026 – Min vurdering av alle markeder og verdien i oddsen

Oddsanalyse og markedsvurdering for VM 2026

Slik leser jeg odds-markedet før VM 2026. Da oddsen for VM-vinneren først ble publisert i desember 2025, var Frankrike priset til 4,50 og Argentina til 5,00. Tre måneder senere, med gruppetrekningen gjort og kvalifiseringen avgjort, har linjene beveget seg — men ikke nok. Markedet er fortsatt for fokusert på navn og historikk, og undervurderer systematisk de taktiske og logistiske faktorene som avgjør et mesterskap over 39 dager og tre vertsland.

Jeg har ni års erfaring med å analysere oddsbevegelser i store turneringer, og mønsteret gjentar seg hver gang: bookmaker-linjene for outright-markeder settes tidlig basert på et lags generelle styrke, og justeres deretter i takt med offentlig sentiment. Problemet er at offentlig sentiment er en dårlig prediktor for VM-resultater. Det som faktisk avgjør er gruppetrekning, kamplogistikk, spillerrotasjon og — i et mesterskap på tvers av tre tidssoner — fysisk belastning. Min tilnærming er å identifisere gap mellom markedsprisen og den reelle sannsynligheten, og denne gjennomgangen er mitt forsøk på å dele den analysen med deg.

Denne artikkelen dekker fire hovedmarkeder: outright-vinner, toppscorer, gruppevinnere og det jeg kaller value bets — spesialmarkeder der oddsen avviker mest fra virkeligheten. For hvert marked gir jeg en vurdering på en skala fra 1 til 10 for verdien i oddsen. En 10-er betyr at oddsen er dramatisk underpriset til din fordel. En 1-er betyr at du kaster bort pengene. De fleste spillene lander mellom 4 og 7, som er der den reelle analysen begynner. La oss starte med det markedet alle følger: hvem vinner VM 2026?

Laster...

Outright-vinner — mine favoritter og overvurderte lag

For to uker siden la jeg frem min rangering av VM-favorittene i en privat analysegruppe, og reaksjonene var forutsigbare: alle var enige om Frankrike på toppen, men ingen likte at jeg plasserte Argentina lavere enn England. La meg forklare logikken min, for den handler ikke om spillerkvalitet — den handler om odds-verdi.

Frankrike er priset til rundt 4,50 i outright-markedet, noe som tilsvarer en implisitt sannsynlighet på omtrent 22 prosent. Er det riktig? Jeg mener det er i nedre kant av hva som er rettferdig. Den franske troppen har den bredeste spillerstallen i turneringen, med to-tre alternativer på hver posisjon som alle spiller i Champions League-klubber. Kylian Mbappé er i sin fysiske prime, og midtbanen med Tchouaméni og Camavinga er den mest komplette i verden. Deschamps har dessuten erfaring fra tre VM-sluttspill som trener, inkludert triumfen i 2018. Svakheten? Frankrike har en tendens til å starte turneringer tregt — de tapte mot Sveits i åttedelsfinalen i EM 2021 og startet VM 2022 med en overraskende tap mot Tunisia i gruppespillet. Likevel: ved 4,50 mener jeg det er marginal verdi i Frankrike som outright-vinner. Min vurdering: 7 av 10 for value.

Argentina er priset rundt 5,50. Den forsvarende mesteren har den emosjonelle kapitalen og erfaringen fra Qatar, men troppen er eldre. Messi er 38 og spiller i Inter Miami — hans rolle i turneringen blir begrenset, kanskje som innbytter i avgjørende kamper. Scaloni har bygget et lag rundt Enzo Fernández og Julián Álvarez, men kjemien fra 2022 er vanskelig å gjenskape med nye spillere i nøkkelroller. Gruppe J med Algerie, Østerrike og Jordan er overkommelig, men ikke uten feller — Algerie har et sterkt forsvar og kan gjøre det vanskelig. Min vurdering: 5 av 10 for value. Argentina er reelt sett priset riktig, kanskje til og med litt for lavt for risikoen involvert.

England rundt 6,00 er der det begynner å bli interessant. Det engelske laget har en startellever som matcher enhver nasjon i verden: Bellingham, Saka, Foden, Palmer, Rice — dette er spillere som presterer ukentlig i Premier League under ekstremt press. Hjemmefordelen i et engelskspråklig land er reell — engelske fans vil fylle stadionene, og laget slipper de kulturelle og logistiske utfordringene andre europeiske lag møter. Gruppe L med Kroatia, Ghana og Panama er krevende, men England bør komme seg gjennom. Odds på 6,00 gir en implisitt sannsynlighet på under 17 prosent, og jeg mener den reelle sannsynligheten er nærmere 20 prosent. Min vurdering: 8 av 10 for value. Dette er mitt sterkeste outright-spill.

Spania til rundt 7,50 er en annen som fanger oppmerksomheten min. EM-mesterne fra 2024 har den beste kollektive spillestilen i turneringen, og ungdommen i troppen — Lamine Yamal, Pedri, Gavi — betyr at de ikke har den fysiske slitasjen som plager eldre tropper i siste fase av et VM. Gruppe H med Cabo Verde, Saudi-Arabia og Uruguay er balansert, med Uruguay som den eneste reelle trusselen. Ved 7,50 mener jeg det er solid verdi. Min vurdering: 7 av 10.

Brasil til omtrent 8,00 er et lag jeg er delt på. Individuell kvalitet er i verdensklasse — Vinícius Júnior, Rodrygo, Raphinha — men den taktiske disiplinen har manglet i de siste årene. CONMEBOL-kvalifiseringen var ujevn, og trenerbyttene har skapt uro. Likevel: i en single-elimination-turnering kan Vinícius alene avgjøre en kvartfinale. Ved 8,00 er det akseptabel verdi, men risikoen er høyere enn for de fire overnevnte. Min vurdering: 5 av 10 for value.

Så til de lagene markedet overvurderer. Tyskland til 10,00 er den klareste fellen i hele outright-markedet. Mannschaft har et generasjonsskifte midt i gjennomføringen — Toni Kroos er pensjonert, Manuel Neuer er borte, og den nye kjernen med Florian Wirtz og Jamal Musiala har ennå ikke vist at de kan bære et lag gjennom syv kamper i et VM. EM 2024 på hjemmebane endte med exit i kvartfinalen mot Spania, og det var med det beste publikumspresset Tyskland noensinne har hatt. I USA, uten hjemmebanefordelen, ser jeg ikke hvordan dette laget plutselig presterer bedre. Gruppe E med Elfenbenskysten — som nettopp vant Afrikamesterskapet — og Ecuador med Moisés Caicedo i verdensklasse, er langt tøffere enn mange innser. Min vurdering: 3 av 10 for value. Styr unna.

Nederland til 12,00 har den samme strukturelle svakheten: individuelle stjerner uten et sammenhengende taktisk system. Virgil van Dijk er fortsatt en av verdens beste forsvarsspillere, og Cody Gakpo kan score mål i enhver turnering, men midtbanen mangler kontroll uten en klassisk regissør. Gruppe F med Japan, Tunisia og Sverige er dessuten uforutsigbar — Japan slo Tyskland og Spania i gruppespillet i VM 2022, og Sverige har en turneringsmentalitet som gjør dem farlige. Oddsen på 12,00 tilsvarer 8 prosent sannsynlighet, og min modell sier 6 prosent. Det er negativ verdi.

Portugal til 11,00 befinner seg i en merkelig posisjon. Uten Cristiano Ronaldo er de taktisk et bedre lag — mer fleksibelt, mer kollektivt, mindre avhengig av én spillers ego. Men Ronaldos lederskap og mentale tilstedeværelse var en faktor som ikke kan erstattes med taktikktavler. Bruno Fernandes, Bernardo Silva og Rafael Leão utgjør en sterk angrepsrekke, men hvem tar ansvar i det 88. minutt av en kvartfinale når stillingen er 0-0? Det spørsmålet er ubesvart, og det er nok til å gjøre oddsen uinteressant. Min vurdering: 4 av 10 for value.

Det store bildet i outright-markedet er dette: Frankrike, England og Spania er de tre lagene der oddsen gir positiv forventet verdi. Argentina er fair priset. Brasil er grenseland. Alt annet — fra Tyskland til USA til vertslandets hjemmefordel — er priset for optimistisk. Spillerinvestoren i meg sier: alloker 60 prosent av outright-budsjettet til Frankrike og England, 25 prosent til Spania, og hold 15 prosent i reserve for linjebevegelser nærmere turneringsstart.

Toppscorer-oddsen — Haaland vs. Mbappé, min dom

Norges Erling Haaland er priset til rundt 7,00 for å bli VM-toppscorer. Kylian Mbappé ligger på 6,50. Mellom disse to gigantene utspiller det seg et av de mest fascinerende oddsmarkedene i turneringen — og et der jeg mener markedet gjør en systematisk feil.

La meg starte med hva som historisk sett kjennetegner VM-toppscorere. Siden 2002 har toppscorertrøyen gått til spillere fra lag som nådde minst kvartfinalen: Ronaldo i 2002 (Brasil, vinner), Miroslav Klose i 2006 (Tyskland, semifinale), Thomas Müller i 2010 (Tyskland, semifinale), James Rodríguez i 2014 (Colombia, kvartfinale), Harry Kane i 2018 (England, semifinale) og Mbappé i 2022 (Frankrike, finale). Mønsteret er tydelig: du trenger et lag som spiller mange kamper, noe som betyr minimum fem kamper og helst seks eller syv. I et 48-lagsmesterskap med en ekstra utslagsrunde betyr dette at lagets sjanser til å nå semifinale eller finale er like viktig som spillerens individuelle målscoringsrate.

Haaland har scoret 16 mål i kvalifiseringen — et vanvittig antall som reflekterer hans posisjon som verdens mest effektive spiss. I Manchester City scorer han med en frekvens på 0,87 mål per kamp i Premier League, en statistikk som er overlegen alle andre toppscorerkandidater. Hans fordel er åpenbar: han er den primære målscoreren i et lag som skaper sjanser gjennom Ødegaards kreativitet og Berge’s fremstøt. Men — og dette er det avgjørende poenget — Norge er ikke favoritter til å nå semifinalen. Hvis Norge ryker i åttedelsfinalen, spiller Haaland fire kamper. Hvis de når kvartfinalen, spiller han fem. Det er to til tre kamper færre enn Mbappé sannsynligvis vil spille med Frankrike.

Analyse av toppscorermarkedet for VM 2026 med Haaland og Mbappé

Mbappé, derimot, leder et lag som forventes å nå minst semifinalen. Frankrike har den letteste veien til kvartfinalen av de store favorittene, og Mbappé er den udiskutable hovedpersonen i angrep. Hans VM-historikk er allerede imponerende — fire mål i 2018-finalen og fem mål totalt i VM 2022, inkludert hat-tricket i finalen mot Argentina. Odds på 6,50 for Mbappé som toppscorer gir en implisitt sannsynlighet på litt over 15 prosent, og når du korrigerer for Frankrikes forventede kampantall, mener jeg den reelle sannsynligheten er nærmere 18 prosent. Det er verdi.

Haaland til 7,00 er mer komplisert. Hvis du tror Norge når kvartfinalen — noe jeg gjør, med omtrent 40 prosent sannsynlighet — og at Haaland scorer med sin vanlige frekvens, kan han ende på 5-6 mål. Det er nok til å vinne toppscorertrøyen i mange VM. Men risikoen for tidlig norsk exit gjør at den reelle sannsynligheten for Haaland som toppscorer etter min beregning ligger på 10-12 prosent, noe som gjør 7,00 til en marginalt fair pris. Min dom: Mbappé er det bedre outright-spillet til toppscorer, men Haaland er verdt å spille i et «toppscorer i gruppespillet»-marked hvis det tilbys, der antall kamper er likt for alle.

Andre kandidater å følge med på: Harry Kane til 9,00 har verdi dersom England når semifinalen, noe jeg mener er sannsynlig. Vinícius Júnior til 12,00 er underpriset dersom Brasil finner formen — han er den mest eksplosive angriperen i turneringen og tar straffespark. Julián Álvarez til 15,00 er et interessant langsiktig spill: han er Argentinas primære spiss med Messi i en redusert rolle, og laget forventes å spille minst fem kamper. Mitt råd er å diversifisere toppscorer-porteføljen — legg hovedvekten på Mbappé, og spill mindre beløp på Haaland og Kane som sikring.

En viktig observasjon om toppscorer-markedet som mange overser: i et VM med 104 kamper og 48 lag vil det totale antallet mål i turneringen sannsynligvis ligge mellom 145 og 170, basert på historiske gjennomsnitt justert for det nye formatet. Det betyr at toppscorertrøyen sannsynligvis krever 6-8 mål, ikke 4-5 som i noen tidligere mesterskap. Denne terskelen favoriserer spillere fra lag som forventes å nå semifinalen eller finalen, fordi de spiller seks til syv kamper. En spiller som scorer i annenhver kamp og spiller syv kamper, ender på 3-4 mål — det er ikke nok. Du trenger en spiller som scorer i to av tre kamper og spiller minst seks. Det snevre listen dramatisk ned til Mbappé, Kane, Haaland (hvis Norge går langt) og kanskje Vinícius.

Gruppevinnere — hvor er verdien?

Med tolv grupper å analysere er gruppevinner-markedet et av de mest underspilte i VM-oddsen. De fleste oddsspillere fokuserer på outright og toppscorer, og overser det faktum at gruppevinner-markeder ofte har lavere margin og bedre verdi fordi bookmaker-linjene ikke justeres like aggressivt. Her er min gjennomgang av de tolv gruppene, med fokus på hvor jeg mener oddsen er feil.

Før vi dykker inn i de individuelle gruppene: det viktigste prinsippet i gruppevinner-analyse er å forstå forskjellen mellom et lags generelle kvalitet og deres prestasjon over tre kamper. Et lag som Frankrike er åpenbart bedre enn Senegal samlet sett, men over tre kamper kan ett dårlig resultat — en tidlig utvisning, en skadet nøkkelspiller, en dommerfeil — endre hele dynamikken. Gruppevinner-markedet belønner deg for å identifisere grupper der den antatte favoritten er mer sårbar enn oddsen tilsier, og der utfordreren har spesifikke taktiske fordeler som ikke gjenspeiles i prisen. Med det i bakhodet, her er gruppene rangert etter verdipotensial.

Gruppe A byr på Mexico som hjemmefavoritt i åpningskampen, men Sør-Korea har kvaliteten til å ta førsteplassen. Heung-min Son leder et lag med teknisk dyktighet og disiplin, og den koreanske mentaliteten i store turneringer er godt dokumentert — de nådde semifinalen på hjemmebane i 2002 og slo Tyskland i 2018. Sør-Korea som gruppevinner til rundt 3,50 er verdi etter min mening. Mexico vil slite med presset fra å være vertsnasjon i sin egen gruppe, og historien viser at vertsland ofte underpresterer i gruppespillet når forventningene er høye — Sør-Afrika i 2010 og Qatar i 2022 er eksempler.

Gruppe B med Canada, Sveits, Qatar og Bosnia er den gruppen jeg tror vil levere den største overraskelsen. Bosnia og Hercegovina — laget som slo Italia i playoff — har momentum og et sterkt forsvar. Sveits er solide, men mangler den individuelle klassen de hadde med Xherdan Shaqiri i sin prime. Canada som vertsland er priset som favoritt til rundt 2,20, men jeg mener det er for lavt. Canada har begrenset VM-erfaring, og hjemmebanefordelen veies for tungt av markedet. Bosnia som gruppevinner til 6,00 er mitt favorittspill i denne gruppen — lav sannsynlighet, men oddsen kompenserer godt.

Gruppe C er Brasils gruppe med Marokko, Haiti og Skottland. Brasil er storfavoritt til rundt 1,40, og det er vanskelig å argumentere mot. Men Marokko — semifinalist i VM 2022 — er en seriøs utfordrer. Det marokkanske forsvarsspillet under VM i Qatar var det beste i turneringen, og de har beholdt kjernen i troppen. Marokko som gruppevinner til 4,00 har moderat verdi. Skottland og Haiti er begge longshots uten realistisk sjanse til førsteplass.

Gruppe D med USA, Paraguay, Australia og Tyrkia er vertsnasjonens gruppe, og her mener jeg markedet er mest feil. USA er priset som klar favoritt til 1,80, men Paraguay og Tyrkia er begge lag som kan utfordre. Tyrkia, spesielt, har en tropp med europeisk toppnivå-erfaring og et temperament som skaper problemer for alle motstandere. USA som gruppevinner til 1,80 gir en implisitt sannsynlighet på 55 prosent — jeg mener den reelle sannsynligheten er nærmere 40 prosent. Tyrkia til 4,50 er mitt verdi-spill her.

Gruppe E med Tyskland, Elfenbenskysten, Ecuador og Curaçao ser ut som en walk-over for Tyskland, men jeg er skeptisk. Elfenbenskysten vant Afrika-mesterskapet i 2024 på hjemmebane med imponerende prestasjoner, og Ecuador har den beste unge troppen i Sør-Amerika med spillere som Moisés Caicedo og Piero Hincapié. Tyskland til 1,50 er underpriset for risikoen — Elfenbenskysten til 3,80 er verdt en titt.

Gruppe F med Nederland, Japan, Tunisia og Sverige er min personlige favorittgruppe. Fire lag som alle kan slå hverandre, ingen klar favoritt. Nederland er priset til rundt 1,90, men Japan — som slo Tyskland og Spania i VM 2022 — er den reelle trusselen. Japan til 3,50 er utmerket verdi. Sverige til 5,00 er et spill for den modige, men den svenske turneringsmentaliteten gjør det plausibelt.

Gruppe I — Norges gruppe — har Frankrike som klar favoritt til 1,35. Det er for lavt etter min mening, men ikke drastisk. Norge til 3,80 som gruppevinner er et patriotisk spill med begrenset reell verdi — Frankrike er for sterke. Det smartere spillet i denne gruppen er «Norge kvalifiserer seg fra gruppen» (ja/nei), der ja-oddsen til rundt 1,60 gir en implisitt sannsynlighet på 62 prosent. Min modell anslår Norges sjanse til å gå videre til 70 prosent, noe som gir klar verdi. Senegal til 4,50 som gruppevinner er interessant for den aggressive spilleren — det senegalesiske laget har kvaliteten til å slå Frankrike i én kamp, men konsistensen over tre kamper taler mot dem. Irak til 20,00 er et rent lotteri. For en grundigere gjennomgang av de viktigste gruppene, se min analyse av alle 12 VM-grupper.

Gruppe G med Belgia, Egypt, Iran og New Zealand har Belgia som favoritt til 1,45. Det belgiske gullgenerasjonen med De Bruyne, Lukaku og Courtois nærmer seg slutten, men kvaliteten er fortsatt tilstrekkelig for en gruppeseier. Egypt med Mohamed Salah til 4,00 som gruppevinner er et potensielt verdispill — Salah er i fabelaktig form og kan alene løfte et helt lag. Gruppe H byr på Spania til 1,30, noe som er korrekt priset. Uruguay til 4,50 som toer er det eneste spillet med marginal verdi her.

De resterende gruppene — J (Argentina), K (Portugal) og L (England) — er alle dominert av klare favoritter med odds under 1,50 for gruppeseier. Verdien i disse gruppene ligger ikke i gruppevinner-markedet, men i nøyaktig plassering (hvem blir nummer to) og i spesialmarkeder som antall mål i gruppen. I gruppe K er Colombia til 3,00 som gruppevinner et spill jeg vurderer — de colombianske kvalifiseringsresultatene var sterke, og Portugal i overgang etter Ronaldo er sårbare. I gruppe L er Kroatia til 4,50 som gruppevinner en mulighet for den som tror at Englands historiske evne til å underprestere i gruppespill slår inn igjen. Jeg anbefaler å konsentrere gruppevinner-spillene om gruppene A, B, D, E og F — det er der marginen mellom favoritt og utfordrer er minst, og dermed der verdien er størst.

Value bets — tre oddser markedet undervurderer

Value bets og undervurderte oddser for VM 2026

Hvert VM produserer resultater som ingen forutså. I 2018 var det Kroatia i finalen. I 2022 var det Marokko i semifinalen. Poenget er ikke å gjette nøyaktig hva overraskelsen blir — det er å identifisere markeder der oddsen ikke reflekterer den reelle risikoen for avvik fra forventningen. Her er mine tre sterkeste value bets for VM 2026.

Value bet nummer én: Marokko til å nå kvartfinalen, priset til rundt 3,00. Marokko var semifinalister i VM 2022 med et forsvarsspill som holdt nullen mot Belgia, Spania og Portugal. Troppen har beholdt nøkkelspillerne — Achraf Hakimi, Sofyan Amrabat og Youssef En-Nesyri er alle i god alder og spiller i europeiske toppklubber. Gruppe C med Brasil, Haiti og Skottland er tøff, men Marokko bør bli nummer to. I åttedelsfinalen møter de sannsynligvis et lag fra gruppe D — potensielt Australia eller Paraguay. Odds på 3,00 tilsvarer 33 prosent sannsynlighet, og min modell anslår 42 prosent. Det er en sterk value bet.

Value bet nummer to: under 2,5 mål i turneringsfinalen, priset til rundt 1,80. De siste seks VM-finalene har alle hatt tre mål eller færre, med unntak av det ville oppgjøret mellom Frankrike og Argentina i 2022. Finaler i store turneringer er taktiske affærer der begge lag prioriterer å ikke tape, noe som resulterer i lavt tempo og få sjanser i første omgang. MetLife Stadium har en naturlig gress-bane uten tak, noe som betyr at den amerikanske sommervarmen i juli vil påvirke spillernes fysikk — spesielt etter 39 dagers turnering. Under 2,5 mål i finalen til 1,80 er et spill med positiv forventet verdi over tid.

Value bet nummer tre: et afrikansk lag i kvartfinalen (ja/nei), med ja priset til rundt 2,00. Fire afrikanske lag deltar: Marokko, Elfenbenskysten, Egypt og Sør-Afrika. Marokko alene har — som diskutert over — omtrent 42 prosent sjanse til å nå kvartfinalen. Elfenbenskysten, som regjerende afrikanske mestere, har en tropp med Nicolas Pépé, Sébastien Haller og Franck Kessié som kan overraske i gruppe E. Når du kombinerer sannsynlighetene for at minst ett av fire afrikanske lag når kvartfinalen, lander du på en samlet sannsynlighet godt over 60 prosent. Odds på 2,00 (50 prosent implisitt) er dermed underpriset.

Disse tre spillene har det til felles at de utnytter markedets tendens til å undervurdere forsvarssterke lag (Marokko), historiske mønstre (lave finalescorer) og regional styrke (afrikansk fotball). De er ikke garanterte vinnere — ingenting er det i oddsspill — men over en portefølje av lignende spill vil du ende i pluss. Og det er hele poenget med min tilnærming til VM-oddsen: ikke å finne den ene perfekte oddsen, men å bygge en portefølje av spill med positiv forventet verdi.

En fjerde value bet som ikke helt nådde topp tre, men fortjener omtale: Tyrkia til å nå utslagsrundene fra gruppe D, priset til rundt 2,50. Tyrkia har en tropp med Hakan Çalhanoğlu, Arda Güler og Kenan Yıldız som kombinerer Serie A-erfaring og La Liga-ungdom. Gruppe D med USA, Paraguay og Australia er åpen nok til at Tyrkia kan ta andreplassen bak vertslandet. Den implisitte sannsynligheten på 40 prosent undervurderer det tyrkiske lagets kvalitet — min beregning tilsier nærmere 55 prosent sjanse for å ta seg videre fra gruppen. Det gjør dette til et spill med solid verdi, om enn noe lavere odds enn de tre hovedvalgene mine.

Et femte alternativ for den som vil spre porteføljen ytterligere: Japan som gruppevinner i gruppe F til 3,50. Japan har under de siste to VM-ene vist en evne til å slå europeiske stormakter i gruppespillet som ikke gjenspeiles i oddsen. Mot Nederland — gruppefavoritten — har Japan den taktiske disiplinen og kontringskapasiteten til å ta tre poeng. Moriyasu har bygget et lag som er skreddersydd for turneringsfotball: kompakt, hurtig i overganger, og mentalt sterke i avgjørende øyeblikk. Oddsen på 3,50 gir en implisitt sannsynlighet på 29 prosent, mens min modell anslår 35 prosent. Marginen er ikke enorm, men den er positiv.

For konkrete anbefalinger og strategier for hvordan du bygger en VM-portefølje med disse spillene, se mine oddstips for VM 2026.

Spørsmål om odds VM 2026

Hva er den beste outright-oddsen for VM 2026?

Etter min vurdering gir England til rundt 6,00 den beste verdien i outright-markedet. Den implisitte sannsynligheten på 17 prosent er lavere enn den reelle sjansen på omtrent 20 prosent, spesielt med tanke på hjemmebanefordelen i et engelskspråklig vertsland og bredden i spillerstallen.

Er Haaland verdt å spille som VM-toppscorer?

Haaland til rundt 7,00 er en marginalt fair pris. Hans individuelle målscoringsrate er den høyeste i turneringen, men Norges forventede kampantall — fire til fem kamper — begrenser den totale sjansen. Mbappé til 6,50 er et tryggere valg fordi Frankrike forventes å spille flere kamper.

Hvor finner jeg verdi i gruppevinner-markedene?

De beste value-spillene i gruppevinner-markeder er i grupper der forskjellen mellom favoritt og utfordrer er liten: Sør-Korea i gruppe A til 3,50, Tyrkia i gruppe D til 4,50, og Japan i gruppe F til 3,50. Grupper med klare favoritter under 1,50 har sjelden verdi i gruppevinner-markedet.

Hva betyr det nye 48-lagsformatet for oddsspillere?

Formatet med åtte tredjeplasserte lag som går videre skaper nye markeder og muligheter. Lag kan gå videre med bare fire poeng, noe som gjør ‘kvalifisering fra gruppe’-markedet mer attraktivt. Flere kamper betyr også flere markeder per dag, og bookmaker-linjene får mindre tid til å justere seg — noe som gir fordel til den som analyserer tidlig.

Min totale oddsvurdering — slik spiller jeg VM 2026

Etter å ha gått gjennom outright-markedet, toppscorer-oddsen, gruppevinnerne og value bets, sitter jeg igjen med en klar strategi for VM 2026. Jeg konsentrerer hovedvekten av porteføljen rundt tre spill: England outright til 6,00, Mbappé som toppscorer til 6,50, og Marokko til kvartfinalen til 3,00. Disse tre har alle positiv forventet verdi etter min analyse, og de diversifiserer risikoen mellom ulike markeder og utfall.

I tillegg fordeler jeg mindre beløp på gruppevinner-markeder der jeg mener oddsen er feil — spesielt Sør-Korea, Tyrkia og Japan — og på det afrikanske kvartfinale-markedet. Den totale porteføljen er designet for å gi avkastning selv om ikke alle spill treffer, fordi hvert enkelt spill har verdi isolert sett. Det er min metode: ikke å lete etter den ene perfekte oddsen, men å bygge en portefølje der matematikken jobber for deg over tid.

En ting til: odds VM 2026 kommer til å bevege seg kraftig mellom nå og turneringsstart 11. juni. Skaderapporter, treningskamper og taktiske endringer vil justere linjene ukentlig. Mitt råd er å plassere outright-spillene tidlig — der er verdien størst nå — og vente med gruppespill-markedene til de siste ukene før VM, da flere data er tilgjengelig. Markedet er et levende dyr, og den som følger med på bevegelsene daglig vil finne muligheter som den passive spilleren aldri ser. Lykke til med dine egne vurderinger — og husk: bare spill det du har råd til å tape.

Created by the "Fotballnovm2026" editorial team.